Všetko o tepelnej izolácií – materiály, typy, použitie

Exteriér, Inšpirácie, Rady a tipy, Stavba

Izolácie tvoria pri stavbe domu dôležitú úlohu. Preto je dôležité dať si záležať pri výbere konkrétneho typu izolácie. To sa potom odrazí na kvalite bývania a životnosti zvoleného materiálu. V tomto článku sme pre vás pripravili jednoduchého sprievodcu výberu tepelnej izolácie. Dozviete sa bližšie informácie o materiáloch, typoch izolácií, o tom, ako sa používajú a ktoré sú najlepšie.

Všetko o tepelnej izolácií – materiály, typy, použitie (Foto: unsplash.com)

Základné rozdelenie

Najstarším typom sú izolácie z prírodných materiálov, tie používali naši predkovia stovky rokov dozadu. Je to seno, lišajník a slama. Až v 60. rokoch minulého storočia sa začali používať syntetické materiály, hlavne plasty a aj dnes patria k najpoužívanejším materiálom. Hlavnou úlohou tepelnej izolácie je vytvoriť vrstvu, ktorá zabráni pohybu tepla a udrží ho v interiéri. Dôležitý je nie len materiál, ale aj kvalita prevedenia. 

Penové materiály, vákuové a viacvrstvové izolácie

Medzi penové materiály patria polymérne peny, ktoré používame najčastejšie – polystyrén, polyuretány, PVC, PE, kaučuk, penové sklo či živica. Polystyrén má výborné vlastnosti, je ľahký a jednoducho sa s ním pracuje. Penové sklo má zas unikátne vlastnosti, využíva sa pri pasívnych domoch na izoláciu spodnej stavby.

Vákuová izolácia je kombinácia vzduchu a peny, rastlinného alebo syntetického vlákna. Vodivosť je nízka, takže nimi uniká minimálne množstvo tepla. Viacvrstvové izolácie sú založené na báze toho, že teplo prestupuje dvoma vrstvami pevnej látky, ktoré sú oddelené tenkou vrstvou vzduchu. V skratke – aby teplo neunikalo, tak je použitých viac vrstiev rôznych materiálov a zvyšuje sa tak tepelný odpor. To je dobré, aj keď budete chladiť. Klíma do domu tak bude ešte úspornejším riešením pre chladenie domácnosti v horúcich dňoch.

Nerastné minerály a prírodné materiály

Z nerastných materiálov sa používa často minerálna vlna, ktorá je cenovo dostupná a má skvelé izolačné vlastnosti. Vyrába sa z čadičov a kremeňa. Tieto horniny sa tavia a do vytvorených vlákien sú vstrekované spojivá, protiplesňové prísady a hydrofobizačné oleje. K prírodným materiálom patrí napríklad konope (výhodou je rýchla obnoviteľnosť a nevyžaduje veľkú starostlivosť), celulóza (základnou surovinou je drevo a správa sa ako pijavý papier) či slama (používala sa hlavne v minulosti, dnes sa používa ako doplnenie nosného systému).